MAREK RICHTER - piosenka aktorska

Aktor teatralny i filmowy. Zagrał wiele ról dramatycznych, najważniejsze z nich to: Valmont w "Kwartecie" H. Mullera, Czerwona twarz w "Weismanie i Czerwonej twarzy" G. Tabori, Pasza w "Do dna" L. Pietruszewskiej, Tomasz w "Demonach" L. Noren, Holofernes w "Judith" F. Hebbel, Otello w "Otello" W. Shakespeare, XX w "Emigrantach" S. Mrożka, John Proctor w "Czarownicach z Salem", Makbet w "Makbecie" W. Shakespeare, Profesor w "Lekcji" Ionesco, Charley w "Wyznaniach Łgarza" Philipa K. Dick, Prospera w „Prospero’s Word” (projekt międzynarodowy na podst. „Burzy” Szekspira, Profesor Higgins w (Pigmalion) „My Fair Lady”. Ma na swoim koncie liczne role filmowe i serialowe, zagrał m. in. ; Prezesa w "Kameleonie", F. Deaville w "Oficerze", Rehabilitanta w "Na dobre i na złe", dilera Heńka w "Skazanym

na Bluesa", Andrzeja Korczyka w "Kryminalnych", Majora Sucharskiego w "Sensacjach XX wieku", Ratownika w "Kochaj mnie kochaj", Miki w "Samo życie", Szefa ABW w "Powrocie Sfory", Szefa AT w "Odwróconych", Waldemara Chrostowskiego w "Popiełuszce", Jerzego w "M jak miłość", dzielnicowego sierż. Ignacego Korbę w "Plebanii", Stefana w "Hotelu 52", „Klan” Mirek – adorator Grażyny, „Prawo Agaty”

Aktor, menadżer i współtwórca Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Dzięki jego inicjatywie na sopockiej plaży powstał budynek teatru, w którym od roku 1994 do 1999 prowadził teatr i organizował "Lato teatralne". Stworzył bazę administracyjno-prawną teatru (Fundacja ART. - 2000) kierując nią jako prezes. W roku 1999 odchodzi z Atelier, grając gościnnie w innych teatrach dramatycznych; Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Elblągu, Teatrze Bagatela w Krakowie, teatrze Małym i scenie kameralnej teatru Narodowego w Warszawie… Zatrudniony w agencji filmowej Plan–Aktor i JMC–Studio w Warszawie.

Agnieszka Osiecka napisała dla niego wiele piosenek, które można było usłyszeć w spektaklach Teatru Atelier oraz na płytach CD: "Pięć oceanów", "Ostatnie bolero", "Apetyt na życie". Jego aktorskie interpretacje piosenek zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie krytyków i miłośników poezji, nie tylko w naszym kraju. Koncertował w Niemczech, USA i na licznych koncertach w całej Polsce . Laureat Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracował z kompozytorami; Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym, Przemysławem Gintrowskim, Jerzym Satanowskim. Śpiewał w towarzystwie Ewy Bem, Hanny Banaszak, Ewy Błaszczyk, Marzeny Trybała, Justyny Szafran, Barbary Dziekan, Joanny Trzepiecińskiej, Mirka Czyżykiewicza

Współpracował z poetką Grażyną Orlińską. Do jej wierszy powstał recital „To miał być żart”. Zaśpiewał też na jej płycie „Sopocki Nokturn”. Zainspirowany poezją Krzysztofa Cezarego Buszmana zajął się kompozycją piosenek, które znajdują się w nowym recitalu i na płycie CD pod tytułem "Wiem". W nowym autorskim projekcie „W skali Richtera” znalazły się też, napisane przez niego, teksty do piosenek.

Prowadzi zajęcia teatralne w Teatrze Junior przy Teatrze Muzycznym i Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni. Prowadził grupę teatralną na Uczelni Wyższej przy współpracy z Centrum Akademickim w Gdańsku. Napisał kilka scenariuszy teatralnych dla tych grup. Uczy w Studium Wokalno-Aktorskim w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Filmowiec-reżyseria, zdjęcia, montaż. Zrealizował wiele filmów, klipów, reportaży, dokumentów i komercyjnych na zlecenie. Ostatni film to 6 części „Kuchnia Kaszubska”.

Urodził się 29.02.1964 r. w Gdyni. Absolwent 4 letniego Studio Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (1990). Solista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 roku.

Linki:
Demo filmowe
Wikipedia
Facebook